Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940

Kereső

701–800 termék, összesen 890 db

  • Helytartó

    LÕRINCZY László

    Magyar tudomány Transzilvániában.„Jancsó Elemér dr. a Láthatár c. kisebbségpolitikai szemlébe a transzilván magyar tudományos életrõl. Van transzilván tudományos élet. … Az alig húszéves kisebbségi magyar tudományos életnek vannak eredményei.”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Erdélyi magyar tudomány.],VIII. évf.1937,2. szám,,p. 27.
  • Helytartó

    M.Gy.

    Az Erdélyi Fiatalok udvarhelyi csoportjának falutanulmányozása.Falu munka.Az udvarhelyi csoport a tavasszal alakult meg és jelentõs munkát végzett: 32 községnek a határneveit gyûjtötték össze, 4 község szociográfiai alaprajzát készítették el és összeírták a népköltészeti termékeket is.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Falumunka. Székelyudvarhely.],II. évf.1931,8-10. szám,(november-december),p. 160.
  • Helytartó

    M.I.

    Az unitárius ifjúság munkában.Egyesületi élet.A Dávid Ferenc Egylet Ifjúsági Köre tevékenysége, tervei. Számos katolikus, református, evangélikus és zsidó tagja van. „Kévekötés” címmel az unitárius ifjúság önálló folyóirat megjelentetését tervezi.,[Szakcsoport: Magyar ifjúság. Ifjúsági egyesületek.],I. évf.1930,1. szám,(január),p. 15.
  • Helytartó

    M.I.

    Péterfy László: Holnap leszek húsz éves.Fiatalok munkája.Könyvismertetés.,[Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Péterfy László.],I. évf.1930,7. szám,(október),p. 118.
  • Helytartó

    MAJOR Pál

    Kleisl Gyula: Gyümölcsfáink rovarellenségei (Hasznos könyvtár 16. szám).„… minden gyakorlati gyümölcstermelõnek szüksége van reá.”,[Szakcsoport: Népmûvelés. Gyümölcstermesztés.],VIII. évf.1937,2. szám,,p. 21.
  • Helytartó

    MAKKAI László

    Az ifjúság állást foglal”. A Csehszlovákiai kisebbségi magyar ifjúság röpirata a csehszlovákiai magyar tudományos társaság megalakulása alkalmából. Pozsony, 1931, december.Fiatal magyarok.Az ifjúság felismerte, hogy e társaságnak nagy jövõje lehetne a szlovenszkói magyar kisebbségi életben és a társaságtól objektív, tudományos munkát vár. Memorandumot terjesztenek Massaryk elnöknek, amelyben kifejezik az ifjúság kívánságait és igényeit az új társaság programjával szemben s munkatervet állítottak össze.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Magyar tudomány. Csehszlovákia.],III. évf.1932,3-4. szám,(március-április),p. 49-51.
  • Helytartó

    MAKKAI László

    Egy fiatal román szépirodalmi lapról.Szemle.Az Abecedar címû, Teodor Mureºanu és mások szerkesztésében Tordán megjelenõ kis szépirodalmi hetilap ismertetése. „… a fiatal román írók érdeklõdési körének két lényeges vonása van. Elsõsorban kétségbevonhatatlan igazi európai jellegûek olvasmányaikban, írásaikban és célkitûzéseikben…, másik oldalon ott látjuk minden igazi mûveltség alapját, a faji sajátosságot és ennek letéteményesét, a falút.”,[Szakcsoport: Román kultóra. Erdély. Sajtóügy.],IV. évf.1933,õszi szám,(3. negyed),p. 91-92.
  • Helytartó

    MAKKAI Sándor

    vallomásai a kisebbségi sorsról és hivatásról.„Az erdélyi magyarságnak revízió alá kell vennie életének alapvetõ kérdéseit. „… Kimondhatjuk, hogy az erdélyi sajátosság nem más, mint az ellentétek között kiegyensúlyozott magyar lélek manifesztációja.”,[Szakcsoport: Hungarológia. Csoporttudat. Magyar kisebbség.],VIII. évf.1937,2. szám,,p. 5-7.
  • Helytartó

    MÁRKÓ József

    A „Magyar út.”Új magyarság.”A Pap Béla és Kiss Sándor szerkesztésében, a Soli Deo Gloria kiadásában Magyarországon megjelenõ „Magyar út” címû lap az ottani haladó nemzedék, illetve a kialakulófélben levõ új magyar, fõleg protestáns társadalom rövid idõ alatt nagy népszerûségre szert tett közlönye….Egyelõre kéthetenként (minden hó 1-én és 15-én) jelenik meg. Részletes ismertetés.,[Szakcsoport: Hungarológia. Sajtóügy.],VI. évf.1935,nyári szám,(2. negyed),p. 61-62.
  • Helytartó

    MÁRKÓ József

    Hol vannak a gazdasági szakelõadók?!Pályaválasztás – elhelyezkedés.Nagy szükség van ezekre a szakemberekre és készüljenek fel azok, akik ilyen irányú hivatást éreznek magukban.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Pályaválasztás. Elhelyezkedés.],VI. évf.1935,nyári szám,(2. negyed),p. 73.
  • Helytartó

    MÁRKÓ József

    A romániai német ifjúság munkatáborában.Falu-munka.”Amióta az eddig szétszórtan élõ romániai német ifjúság a Jugendbund-ba tömörült, törekvéseinek tengelyévé az ifjúság szellemi és erkölcsi nevelésének iskolájává a munkatábort avatta.” Önkéntes jelentkezés alapján, az ország minden részébõl összegyûlt fiatalok csoportja 120 hold területet csapolt le egy többségben szászok által lakott Küküllõ menti községben.,[Szakcsoport: Német kisebbség. Német ifjúsági egyesületek. Falumunka.],VI. évf.1935,õszi szám,(3. negyed),p-102-103.
  • Helytartó

    MÁTHÉ Ákos ifj.

    Áttekintés az erdélyi magyar intézményekrõl.A szellemi élethez tartozó intézmények: A) Az Egyházak. 1. Az egyházi szervezet; a) A református egyház; b) A római katholikus egyház; c) Az unitárius egyház; d) A magyar lutheránus egyház; 2. Az egyházi intézmények: a) Az iskolák; b) Vallásos egyesületek; c) Jótékonysági intézmények. B) A kimondottan kulturális intézmények: Az Erdélyi Múzeum Egyesület – EME; Az Erdélyi Magyar Közmûvelõdési Egyesület – EMKE; Az Erdélyi Magyar Irodalmi Társaság – EMIT; Az Erdélyi Kárpát Egyesület – EKE; A Székely Társaság; A romániai Magyar Dalosszövetség; II. Gazdasági intézmények: Erdélyi Magyar Gazdasági Egylet- EMGE; Szövetkezeti mozgalom; Bankok és iparvállalatok. III. Az egészségügyi intézmények. A marosvásárhelyi Szanatórium, A kolozsvári Református Kórház.,[Szakcsoport: Hungarológia. Szervezetek, testületek.],X. évf.1939,3-4. szám,,p. 39-44.
  • Helytartó

    MÁTHÉ István

    E. Stanley Jones: Krisztus India országútján. Fordították: ifj. Biberauer Richard és László Dezsõ. Budapest, 1931. Szövétnek kiadás. 144 oldal 8 formát.A Mi könyveink.Ismertetõ.,[Szakcsoport: Egyháztörténet. Krisztus csodatevõ ereje.],II. évf.1931,2. szám,(február),p. 41.
  • Helytartó

    Matolcsy Mátyás

    A magyarországi földkérdés.Új magyarság.”Magyarország belpolitikai stabilitását fõleg az veszélyezteti, hogy a nagy földbirtokok, latifundiumok létezése mindezideig, megakadályozta, hogy a társadalom egységes, nemzeti alapon álló, demokratikus struktúrát nyerjen…. A kérdés megoldásának ütemét az ország közgazdasági ereje szabja meg, amely szerint évenként 100-200 hold nagybirtoknak felosztása és 10-14 ezer család telepítése válik szükségessé és lehetõvé.”,[Szakcsoport: Agrárpolitika. Magyarország.],VII. évf.1936,tavaszi szám,(1. negyed),p. 20-21.
  • Helytartó

    MAY Károly [MAY, Karl]

    A beszélõ bõr. („Ifjú Erdély kiadása.). Nagy József fordításában és Nelovánkovits Józsefnek illusztrációival.Fiatalok munkája.Könyvismertetõ.,[Szakcsoport: Világirodalom. Regény.],I. évf.1930,2. szám,(február),p. 30.
  • Helytartó

    MELIUS N. József

    Levél Pozsonyból.Fiatal magyarok.Látogatás a „Sarló”-soknál. Találkozás Balogh Edgárral, Szalatnay Rezsõvel, Bogyányi Kálmánnal. Balogh Edgár: „…szocializmust és forradalmat jelent a „Sarló” a mai magyar életben. Kodolányi János támadta a „Sarló”-t „dekadenciája” miatt. A „Sarló” tagjai viszont, akik „az úri, polgári és proletár osztály leszármazottai elvi és munka-harmóniájukban szocialistáknak vallják magukat.”,[Szakcsoport: Magyar ifjúság. Ifjúsági egyesületek. Csehszlovákia.],I. évf.1930,9-10. szám,(december),p. 164.
  • Helytartó

    MÉLIUSZ N. József

    A Barabás Miklós céh megalakulásához.„Kilenc erdélyi képzõmûvész, – a legjobbak és az ifjúszellemûek fogtak össze a Barabás Miklós céhben.” A KAC klubban rendezték meg bemutatkozó kiállításukat.,[Szakcsoport: Magyar kultúra. Képzõmûvészetek. Egyesületek.],I. évf.1930,4. szám,(április),p. 61.
  • Helytartó

    MÉLIUSZ N. József

    A német ifjúság harca.Gazdasági válság, melyet súlyosbít a nagyhatalmaknak fizetendõ háborús jóvátétel 36 milliárd márka értékben. Az egyetemi képzés csupán a legtehetõsebb rétegek monopóliuma. A szegény sorsú diákok érdekképviseleteket hoztak létre. A német ifjúság a megoldást a munkában látja.,[Szakcsoport: Német ifjúság. Fõiskolás fiatalok. Németország. Világnézet.],II. évf.1931,4. szám,(április),p. 74-76.
  • Helytartó

    MIKÓ Imre

    Úttörõ fiatalok. (Szlovenszkó magyar ifjúságának munkája a „Vetés” tükrében.).Fiatal magyarok.Csehszlovákiában a „Sarló”-ban tömörülõk adják ki a „Vetés”-t. A felvidéki ifjúság célja a néppel való szorosabb kapcsolat: a regõsmozgalom. Pozsonyi magyar egyetemi hallgatók MAKK egyesülete.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Fõiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek. Csehszlovákia.],I. évf.1930,1. szám,(január),p. 12-14.
  • Helytartó

    MIKÓ Imre

    Az egyetemi hallgatók szervezkedésének újabb fejleményei.Egyesületi élet.Március végén terjesztették a szenátus elé a fõiskolai törvényjavaslatot. A javaslat általánosságban való tárgyalásánál Sándor József magyarpárti szenátor elõterjesztette a kolozsvári magyar egyetemi hallgatók emlékiratát, melyben a faji alapon való szervezkedés megengedését kérik az egyetem keretein belül.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Kolozsvár. Román tanügyi törvény.],II. évf.1931,4. szám,(május-június),p. 119-120.
  • Helytartó

    MIKÓ Imre

    A Dávid Ferenc Egylet Ifjúsági Körök Egyetemes Szervezeté-nek évi munkája a falúfejlesztési, iparos-kereskedõ, intellektuel és leánybizottságban zajlott le.Egyesületi élet.Beszámoló.,[Szakcsoport: Magyar ifjúság. Egyesületek.],II. évf.1931,4. szám,(május-június),p. 120.
  • Helytartó

    MIKÓ Imre

    Úttörõ fiatalok. (Szlovenszkó magyar ifjúságának munkája a „Vetés” tükrében.).Fiatal magyarok.A pozsonyi egyetemen létrejött a magyar nyelv és irodalom tanszék. Folyik az önnevelés és a szemináriumi munka is. Mûködik: Orvosi szakcsoport, Bölcsészeti szakcsoport, Tanítói szakcsoport, Jogi szakcsoport. A Komensky Egyetemen, a Népszövetségi Fõiskolás Liga alakuló ülésén, elsõ ízben hangzott el magyar beszéd 300 különféle nemzetiségû egyetemista elõtt Balogh Edgár szájából, aki a kisebbségi kérdésrõl szólt.,[Szakcsoport: Magyar ifjúság. Fõiskolás fiatalok. Nevelés és oktatás. Csehszlovákia.],I. évf.1930,2. szám,(február),p. 25-27.
  • Helytartó

    MIKÓ Imre

    Ifjúsági életünk szervezetei.A fõiskolás szervezkedés elsõ szakaszában a felekezeti egyesületek alakultak ki: a református I.K.E., a Római Katholikus Népszövetség Egyetemi és Fõiskolai szakosztálya, az unitárius Dávid Ferenc Egylet Ifjúsági Köre. Az önálló ifjúsági életnek nagy lendületet adott a Székelyek Kolozsvári Társaságának ifjúsági bizottsága (késõbb Fõiskolás tagozata), mely 1929-ben az elsõ felekezet feletti, az összes magyar fõiskolást felölelõ diáktestületként alakult meg. Ezzel párhuzamosan folyt a küzdelem egy egyetemileg engedélyezett magyar egyesület jóváhagyására. Az érdekvédelmi front szerve a Bolyai Kör. Az Erdélyi Fiatalok által ideológia orgánuma is van a magyar ifjúságnak.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Fõiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.],II. évf.1931,7. szám,(október),p. 131-133.
  • Helytartó

    Mikó Imre

    Kiss Árpád: A kisebbségi kérdés román irodalmának bibliográfiája. (Klny. A „Magyar Kisebbség X-ik évf. 7-9. számaiból. Lugos, 1931, 8 format., 30 l.).Fiatalok munkája.A szerzõ 15 önálló, 15 jogi munkát és 100 kisebb közleményt s azok rövid tartalmát készítette el. Két nyelven jelent meg.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Bibliográfia romániai kisebbségekrõl .],II. évf.1931,8-10. szám,(november-december),p. 161.
  • Helytartó

    MIKÓ Imre

    Egyetemi egyesület felé.Cikk.A kolozsvári egyetem magyar hallgatói annak az elvi jelentõségû elismerését kívánják, hogy az egyetem keretein belül faji alapon egyesületet lehessen alakítani. Az egyesületének megalakulása, története 1920-1930 között.,[Szakcsoport: Fõiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek. Kolozsvár.],I. évf.1930,4. szám,(április),p. 49-50.
  • Helytartó

    MIKÓ Imre

    Jogi szeminárium.Cikk.A Székelyek Kolozsvári Társaságának ifjúsági bizottsága az 1929-es év folyamán 14 elõadás keretében szemináriumszerûen ismertette a fõiskolai hallgatókkal a kisebbségi kérdés alapvonalait. Elõadók: dr. Paál Árpád, dr. Péterffy Jenõ, dr. Suba Károly, dr. Várady Aurél, dr.Zágoni István, dr. Balázs András, dr. Bartha Ignác, Sándor József, dr. Müller Hermann, dr. Sulyok István, dr. Kertész Jenõ.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Kisebbségi jogok. Fõiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.],I. évf.1930,7. szám,(október),p. 114.
  • Helytartó

    MIKÓ Imre

    A fõiskolai törvény és a magyar diákegyesület.„… bármit tartalmazzon a fõiskolai törvény és annak szabályzata, az engedélyezés mégis csak a kolozsvári egyetemi tanácstól függ. A Bolyai-kör sorsa el fogja dönteni, hogy lehet-e reményünk azon keresztül a régóta várt magyar egyetemi hallgatók egyesületét elõbb ténylegesen megvalósítani s késõbb jogilag is elismertetni.”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Román tanügyi törvény. Ifjúsági egyesületek. Kolozsvár.],III. évf.1932,6. szám,(november),p. 107-108.
  • Helytartó

    MIKÓ Imre

    Az ifjúsági szervezkedés társadalmi iránya.Cikk.Tíz év telt el a az új kisebbségi fõiskolás nemzedék magára ébredésével és speciális szerveinek kialakításával.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.],I. évf.1930,9-10. szám,(december),p. 149-150.
  • Helytartó

    MIKÓ Imre

    A kolozsvári egyetem tíz éve és a kisebbségek.Fõiskolások problémái.Az I. Ferdinánd Egyetem tíz éves fennállása alkalmából kiállításon mutatta be elért tudományos eredményeit. Az egyetem átvételének története, dr. Onisifor Ghibu szerepe. A kiállításon tették közzé elõször az egyetem hallgatóinak nemzetiségi megoszlását. Külön lista hozza a végzettek számát nemzetiségi megoszlásuk szerint. Pl. az 1928-29-es évben 40 magyar hallgató végzett.,[Szakcsoport: Fõiskolás fiatalok. Nevelés és oktatás. Kolozsvári egyetem. Statisztika.],I. évf.1930,9-10. szám,(december),p. 154-156.
  • Helytartó

    MIKÓ Imre

    A K.M.E.H.É.-tõl a Bólyai Körig.Cikk.A kolozsvári magyar egyetemi hallgatók szervezkedésével kapcsolatban Haþieganu Gyula rektor és Jacbovici Jakob egyetemi szenátorok azt tanácsolták, hogy mivel az egyetemi szabályzat 27. paragrafusa nem teszi lehetõvé az etnikai alapú egyetemi egyesületek megalapítását, hozzanak létre egy olyan egyesületi formát, mely kulturális és regionális alapon valamelyik magyar tudós neve alatt a magyar egyetemi hallgatóság célkitûzéseit szolgálja. Ilyen célt szolgálhatna egy „Erdélyi egyetemi hallgatók Bólyai mûvelõdési köre”, ahová az „erdélyi” szó tágabb értelmezése folytán minden magyar hallgató beléphetne. Ennek értelmében, újabb emlékirat született, melyet Bukarestbe is eljuttattak jóváhagyás végett.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek. Román tanügyi törvény. Kolozsvár.],II. évf.1931,1. szám,(január),p. 9-11.
  • Helytartó

    MIKÓ Imre

    Az Erdélyi Fiatalok Székelyudvarhelyen és Oklándon. Székelyföldi esélyeink. II.Az udvarhelyi megbeszélést Demeter János és Mikó Imre vezették. Elhatározták, hogy megalakítják az Erdélyi Fiatalok ottani fiókját. Elõadást tartottak: Köpeczy Jenõ, Mikó Imre, Demeter János. Oklándon április 16-án Mikó Imre és Demeter János tartottak elõadást, felolvasást Baczó Gábor tartott.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Ifjúsági egyesületek.],II. évf.1931,4. szám,(április),p. 78.
  • Helytartó

    MOLNÁR Dénes dr.

    A székelység nemzeti vagyona és adóssága.„Az erdélyi részek székelylakta területein a székely nemzeti vagyon megállapítása az alapja minden tõkegyûjtési, ermelés-javítási és értékesítési tervnek és ezekkel kapcsolatban a hitelélet eddigi és új szerepének.” Ennek megállapítására vállalkozott a szerzõ úttörõ munkát végezve.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Székelyföld. Gazdaságpolitika. Vallás.],V. évf.1934,tavaszi szám,(1. negyed),p. 13-16.
  • Helytartó

    MUZSNAI Béla

    Hozzászólás a jogász-problémához.Pályaválasztás – elhelyezkedés.”Aki segíteni akar az ifjúságon, az elsõsorban a magyar közvélemény egységes irányításának lehetõségét kell megteremtse, hogy érezze meg minden szál magyar, hogy a földmíves-, iparos- és intellektuel ifjúság szervezetlenségünk miatt minden életlehetõségbõl kizáratik.”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Pályaválasztás. Elhelyezkedés.],VI. évf.1935,nyári szám,(2. negyed),p. 72.
  • Helytartó

    NAGY Endre dr.

    A Székelykeresztúri Unitárius Téli Gazdasági Iskola elsõ éve.34 tanuló tett vizsgát a téli tanfolyam végén, és igen jó eredménnyel. „Az iskola éppen azokat segítette nagyobb gazdasági tudáshoz és egyben fokozottabb termelési lehetõségekhez, akiknek erre legnagyobb szükségük volt: a kisebb birtokkal rendelkezõ gazdafiúkat.” Az elsõ osztály mellé megnyílik a második osztály is.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás.],III. évf.1932,5. szám,(június),p. 85-86.
  • Helytartó

    NAGY Ernõ

    „Szegedi Kis Kalendárium” 1934.Szemle.A szegedi Fiatalok Mûvészeti Kollégiuma ismét kiadta a Kalendáriumot, amelyben Budai György ismerteti a mozgalom elõzõ évi tevékenységét. „A kalendáriumban minden hónap elõtt egy Hódmezõvásárhely vidékérõl Péczely Attila által gyûjtött népdal van, melyek mellett jó humorú érdekes és rövid nóták dallamaikkal és Budai György ötletes kis rajzaival.”,[Szakcsoport: Magyar kultúra. Magyar folklór. Hódmezõvásárhely.],V. évf.1934,tavaszi szám,(1. negyed),p. 35.
  • Helytartó

    NAGY Géza

    „Anyanyelvünk.”Anyanyelvünk.”Kosztolányi Dezsõ”Nyelvõr”-ének erdélyi kiadása. Az erdélyi részt szerkesztette Kacsó Sándor. Brassó, 1934. Kiada az „Ágisz” szövetkezet közmûvelõdési szakosztályától kiküldött bizottság. Bolti ára 40 lei, az Erdélyi Fiataloknál kapható 35, fõiskolásoknak 30 leiért.”… „…a könyvecskének több mint felét foglalja el „A tiszta magyarság szótára” melyet Tolnai Vilmos dr. állított össze. Megszokott nevén: idegen szavak szótára.”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar nyelv. Anyanyelv.],V. évf.1934,tavaszi szám,(1. negyed),p. 19-20.
  • Helytartó

    NAGY István dr.

    Dr. Bakk Elek: Rajtad is múlik, hogy beteg ne légy! (Hasznos Könyvtár 8. szám).„Bakk Elek könyve általános képet ad a betegségek külsõ és belsõ okairól”. Könyvismertetés.,[Szakcsoport: Népegészségügy.],VII. évf.1936,nyári szám,(2. negyed),p. 63.
  • Helytartó

    NAGY János

    A brassói „Ágisz.”Vidékfejlesztõ szövetkezetek.”Mintegy két évvel ezelõtt alakult meg az Ágisz Brassóban szerény keretek között. Megindításában az egyik fõtényezõ Kacsó Sándor, a kitûnõ hírlapíró volt, aki nem lankadó lelkesedéssel hozta össze az eszme munkásait. Az Ágisz célkitûzése az élet legfontosabb szükségleteinek szövetkezeti alapon való szolgálata.”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Szövetkezetügy.],V. évf.1934,õszi szám,(3. negyed),p. 92-93.
  • Helytartó

    NAGY József

    Az Ifjú Erdély.Erdély legelterjedtebb ifjúsági keresztyén lapja. A Kolozsvári Református Teológián alapították a hallgatók. Pótolni kívánja mindenben az önképzõ köröket.,[Szakcsoport: Fõiskolás fiatalok. Sajtóügy.],I. évf.1930,4. szám,(április),p. 60-61.
  • Helytartó

    NAGY József dr.

    Dr. Parádi Ferenc: A balesetek megelõzése és az élet megmentése. Hasznos Könyvtár 5. szám. Egészségügyi sorozat 2. szám.Könyvismertetés.,[Szakcsoport: Egészségügy. Balesetek.],VII. évf.1936,tavaszi szám,(1. negyed),p. 30.
  • Helytartó

    NAGY Ödön

    Szász Ferenc, 1908-ban helyettes tanár…Csillámok a homokban.”… a marosvásárhelyi ref. kollégiumból a következõket látja meg: a református tanári kar hitetlen, kicsinyes, marakodó és családi politikát ûz, ami azt jelenti, hogy az ifjú tanárok elhelyezkedésénél nem a képzettség és rátermettség dönt, hanem a rokoni összeköttetés.: „A mi dolgainkról” és „Felelet az öreg prófétának” c. füzet alakú röpirataiban fejti ki véleményét. E két röpirat ismertetése.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás. Marosvásárhely.],V. évf.1934,õszi szám,(3. negyed),p. 101-102.
  • Helytartó

    NAGY Ödön

    „Református ifjúság”.Erdélyi magyar ifjúság.”Egy évvel ezelõtt, 1933. októberében egy ifjú református pap házalta végig egyházának kolozsvári papjait, tanárait és hivatalnokait, hogy pártoló elõfizetõket gyûjtsön a földmûves ifjúság számára készülõ lapjának. Az újság 1933. nov. 1-én meg is jelent nagy nyolcadív-alakban 8 oldalon.” A szerkesztõ Pálffy Károly, az Erdélyi Fiatalok fõmunkatársa. A lap utat mutat a falú ifjúságának.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Falusi fiatalok. Sajtóügy.],V. évf.1934,õszi szám,(3. negyed),p. 102-103.
  • Helytartó

    NAGY Ödön

    A könyvnélküli falu.Szemle.”Rendszeres könyvkiadó vállalatot kell tehát létesítenünk a magyar falú számára, a minden faluban felállítandó könyvtár számára. Ezt szövetkezeti alapon nagyon jól meg lehetne oldani.”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar falu. Könyvtárügy. Szövetkezetügy.],V. évf.1934,téli szám,(4. negyed),p. 135-137.
  • Helytartó

    NAGY Ödön

    Baróti Dezsõ: Juhász Gyula. Tanulmány. (Szegedi Fiatalok kiadása, 1933).Szemle.Elemzõ írás, végigkíséri a költõ egész fejlõdését.,[Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Juhász Gyula.],IV. évf.1933,téli szám,(4. negyed),p. 105-106.
  • Helytartó

    NAGY Sándor

    Visszatekintés húsz év múltán „Az elsodort falu”-ra.Személyes, többszöri olvasás-élmény.,[Szakcsoport: Magyar irodalom. Regény.],X. évf.1939,2. szám,,p. 28-30.
  • Helytartó

    NAGY Sándor

    A magyar szellem kultúrájának reprezentáns, propagatív kultiválására, demonstratív felmutatására sehol sincs olyan nagy szükség, mint itt Bukarestben.” A regáti kérdés.Nagy Sándor bukaresti ref. lelkésznek a bukaresti magyar diáknapon tartott elõadásából.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar kultúra. Magyar Szórvány. A Regát.],V. évf.1934,tavaszi szám,(1. negyed),p. 6.
  • Helytartó

    NAGY Zoltán

    A Kolozsvári D.F.E. Fõisk. Szakoszt. 1936 novemberében tartotta tisztújító közgyûlését.Fõiskolás élet.Hír.,[Szakcsoport: Fõiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.],VIII. évf.1937,1. szám,,p. 12.
  • Helytartó

    NAGY Zoltán dr.

    Dr. Oberding József György: A modern szövetkezeti mozgalom.Szemle.”…megvilágítja a szövetkezés lényegét a múltban, jelen formáit és gyakorlati eredményeit.”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Szövetkezetügy.],V. évf.1934,téli szám,(4. negyed),p. 140
  • Helytartó

    NYÍRÕ József

    Nagy István.Halottak, akik élnek.”Végül is a saját lelke ölte meg február 15-ödikén hatvan éves korában a bajai élõhalottak intézetében. …Ha dolgozott, szinte félelmetes volt. A szén és a kréta volt a kedvence. Ezeknek volt a boszorkánymestere.”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Képzõmûvészetek. Nagy István.],VIII. évf.1937,2. szám,,p. 14-15.
  • Helytartó

    OBERDING József György dr.

    Az erdélyi magyar hitelszövetkezeti mozgalom.Az 1898. évi XXIII, törvénycikk alapján felállították az Országos Központi Hitelszövetkezetet. „Erdélyben és a Bánságban az impérium átvétel idején már 664 hitelszövetkezet mûködött az O.K.H. kötelékében. Ezek az impérium-átvétel után a budapesti központjuktól való elszakadás folytán úgyszólván teljesen megbénultak.” …1920. év augusztus 29-én újjáalakultak Gazdasági és Hitelszövetkezetek Szövetsége névvel Kolozsvár székhellyel. Semmilyen törvényes kedvezményben nem részesülnek, szemben a román szövetkezetekkel.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Szövetkezetügy.],V. évf.1934,nyári szám,(2. negyed),p. 43-46.
  • Helytartó

    ORBÁN Endre

    Segítsen sajátmagán az ifjúság.„Gondoljunk azokra az összegekre, amelyeket segély címen 17 év alatt a diákságnak kiosztottak. Ha azok az összegek mind egy helyre kerültek volna, egy hatalmas vállalatot lehetett volna alapítani, mely lehetõvé tette volna a végzett ifjak elhelyezését.” Szövetkezetek létesítése a megoldás.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Diákszegélyezés. Szövetkezetügy.],VI. évf.1935,õszi szám,(3. negyed),p. 90-92.
  • Helytartó

    ORBÁN Endre

    Diákszövetkezetet!Viták, hozzászólások.Ha a diákotthonok problémája részben rendezett, a tankönyvek beszerzése és a ruházat kérdése megoldatlan. A diákszövetkezetek jelenthetnének megoldást.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Diáksegélyezés. Szövetkezetügy.],I. évf.1930,9-10. szám,(december),p. 151-152.
  • Helytartó

    PAÁL Árpád

    Gyallay Pap Zsigmond tanulmánya a néprõl és az intelligenciáról.Az Erdélyi Fiatalok „falu-füzetek” sorozatának elsõ füzete a munka. A múltról szólva, az intelligenciát és a népet egymástól merev elkülönítésben látja. Helyes viszont a háború utáni és kisebbségi sorsra jutott magyarság társadalmi helyzetérõl való szemlélete.,[Szakcsoport: Hungarológia. Magyar kisebbség. Társadalomrajz.],II. évf.1931,4. szám,(május-június),p. 102-105.
  • Helytartó

    PÁLFFY Károly

    Az iskolán kívüli nevelés: társadalomnevelés.„A mi nacionalizmusunk erkölcsi, lelki, kulturális, történeti és népi értékek megélése és kifejezése; semmi köze a soviniszta szólam-nacionalizmushoz. A kisebbségi embernevelésben tehát a lelki nevelést kell tengelybe állítani.”,[Szakcsoport: Iskolán kívüli nevelés és oktatás. Magyar nemzeti érzelmek.],VIII. évf.1937,4. szám,(4. negyed),p. 3.
  • Helytartó

    PÁLFFY Károly

    Kultúrfeladataink.Az Erdélyi Fiatalok falú felé fordulása. Kultúrális szempontból az erdélyi magyarságnak a falúból kell hoznia a tipikusan magyar elemeket. A kultúr-propaganda fontossága.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar kultúra. Falumunka.],II. évf.1931,4. szám,(május-június),p. 98-100.
  • Helytartó

    PÁLFFY Károly

    A kisebbségi népnevelés erkölcsi vonatkozásai.„A kisebbségi népnevelés kérdése ma a kisebbségi egyházak és társadalmi tényezõk, egyesek és közösségek érdeklõdésének a homlokterében áll.” Vizsgálja a népnevelés útjait és lehetõségeit, de utal a „a többségi román és az ugyancsak kisebbségivé csontosodott és edzõdött szász nép megfelelõ törekvéseire és beállítottságára is.”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Kisebbségi nevelés. Népnevelés.],VII. évf.1936,õszi-téli szám,(3-4. negyed),p. 85-90.
  • Helytartó

    PÁLFFY Miklós

    Középiskolát végzettek az ipari pályákon.Pályaválasztás, elhelyezkedés.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Pályaválasztás. Elhelyezkedési lehetõségek.],V. évf.1934,tavaszi szám,(1. negyed),p. 33.
  • Helytartó

    PÁLLFY Károly

    Földmíves ifjúságunk.„Ez az a réteg, amelyrõl a legkevesebbet írnak és beszélnek, pedig hozzávetõleges számítás szerint 150.000 lelkes tömeget képvisel Romániában.” Testi alkatában fejletlenebb, „… hagyomány szerint nagyon sok olyan egészségügyi szabályt követ, amelyek némileg védik a betegségektõl.” A hit terén „Ma a legtöbb falusi ifjú a vasárnapi iskolák áhítatán és üde levegõjében tanulta megszeretni Istenét és Megváltóját.” Mûveltségük viszont hanyatlott. A helyzeten változtatni közvetlenül a falú vezetõi tudnak, „Közvetett teendõ a középosztályunk magyar kisebbségi öntudatának és kötelességeinek a felismertetése, hogy ez öntudatlanul is hasson vissza építõleg a falura!”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Falusi ifjúság.],V. évf.1934,nyári szám,(2. negyed),p. 65-68.
  • Helytartó

    PAPP Ferenc

    A diáksegélyezésrõl. Az erdélyi magyar ifjúság jövõje. Hozzászólások Dr. Péterffy Jenõ cikkéhez.A kisebbségi diákélet egyik legfontosabb problémája a diáksegélyezés. Indult diáksegélyezõ akció és az Ellenzék diákmenzát alapított. A segélyre szorulók száma egyre nõ. Egy szövetkezeti forma alakításával lehetne hatékonyabbá tenni.,[Szakcsoport: Magyar ifjúság. Fõiskolás fiatalok. Diáksegélyezés.],I. évf.1930,5. szám,(május),p. 73.
  • Helytartó

    PARÁDI Ferenc

    Dr. Jancsó Béla: Az emberiség jóltevõi. Harc az emberek legapróbb, de legveszedelmesebb ellenségei ellen. Hasznos könyvtár Egészségügyi sorozatának 5-ik füzete. Ára 5 lei.„Könnyed és élvezetes gördülékenységgel vezet át minket dr. Jancsó Béla kis füzetében a nagy orvosok életsorsát magába foglaló korszakon.” Ismertetés.,[Szakcsoport: Orvostudomány. Orvosi tanácsok.],VIII. évf.1937,2. szám,,p. 19.
  • Helytartó

    PARÁDI Ferenc dr.

    A gyógyszerészek elhelyezkedési lehetõségei.„A készen, becsomagolva érkezõ gyári cikkek kiszolgáltatásához lényegesen kevesebb munkaerõ kell, mint régebben az egyes recepteken írt gyógyszerek hosszadalmas elkészítéséhez….Ezzel szemben az okleveles gyógyszerészek száma az utóbbi években szinte katasztrofális méreteket öltött.” Részletes kimutatás a képzés költségeirõl és az elhelyezkedési lehetõségekrõl.,[Szakcsoport: Magyar ifjúság. Fõiskolás fiatalok. Gyógyszerészet. Elhelyezkedési lehetõség.],VIII. évf.1937,4. szám,(4. negyed),p. 4-6.
  • Helytartó

    PARÁDI Ferenc dr.

    Egy öntudatos kis nemzet. Suomi, a csend országa. Kodolányi János útirajza Finnországról.Társadalom, gazdasági élet (különös tekintettel a mezõgazdaság fejlõdésére), kultúra részletes elemzése.,[Szakcsoport: Finnország történelme. Finn kultúra.],IX. évf.1938,1. szám,(1. negyed),p. 18-23.
  • Helytartó

    PARÁDI Ferenc dr. ifj.

    Szabad pályák érettségizettek számára. Gyógyszerészi pálya.Pályaválasztási tanácsadó.Belsõ válsággal küzdõ pálya. Részletes statisztikai kimutatás gyógyszertárak számáról és az okleveles gyógyszerész szükségletrõl. „Az érettségizett magyar ifjú csak abban az esetben válassza élethivatásul a gyógyszerész pályát, ha képességei alapján, úgy az egyéni évek alatt, mint a késõbbi versenyvizsgán jó eredményt remélhet. Tanulmányi lehetõség: a bucureºti gyógyszerészeti fakultás. Tanulmányi idõ: 5 év. Felvételi vizsga.”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás. Pályaválasztás.],IX. évf.1938,2. szám,,p. 15-18.
  • Helytartó

    PARÁDI Ferencz ifj.

    Henczhidától Bonczhidáig…„Szék hétszáz évvel ezelõtt nagyváros, ma község lehetetlen utakkal, a kincskeresõknek bámulatos dolgokat rejteget.” Történelme, csodálatos népmûvészeti értékei, gazdasági nehézségei.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar községek. Szék.],VI. évf.1935,nyári szám,(2. negyed),p. 53-55.
  • Helytartó

    PARÁDI Ferencz ifj.

    Erdélyi Katlan.Erdély földrajzi, gazdasági leírása. Ezen adottságokból kiindulva, a feladatok meghatározása.,[Szakcsoport: Erdély. Földrajz. Gazdaság.],V. évf.1934,tavaszi szám,(1. negyed),p. 7-12.
  • Helytartó

    PARÁDI Kálmán

    Debreczeni László: Erdélyi református templomok és tornyok.Fiatalok munkája.Könyvismertetés.,[Szakcsoport: Mûvészettörténet. Építészet. Templomok.],I. évf.1930,2. szám,(február),
  • Helytartó

    PARÁDI Kálmán

    Az erdélyi magyar orvosi jövõ: Az erdélyi magyar ifjúság jövõje. Hozzászólások Dr. Péterffy Jenõ cikkéhez.Viták, hozzászólások.1919 után, bár a lehetõség megvolt, a magyar orvos utánpótlásban tíz éves hiány keletkezett. Az érettségizettek magyarországi orvosi egyetemekre mentek. Így 1828-ban Kolozsváron csupán 7 magyar orvos végzett, pedig 10 év alatt Erdélyben 20 orvos kaphatott volna állást Erdély magyarok lakta vidékein. Elõrelátás hiánya. Az orvos továbbképzés kérdése.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Orvosképzés. Közegészségügy.],I. évf.1930,3. szám,(március),p. 35-37.
  • Helytartó

    PARÁDI Kálmán dr.

    Egészségügyi tanácsadó az erdélyi magyar nép számára.„A „kiáltó szó” kiadásában most jelent meg Dr. Jancsó Béla könyve: „Egészségügyi tanácsadó az erdélyi magyar nép számára”. „A mai orvos már nemcsak néhánycsaládnak, hanem egész népének háziorvosa… Jancsó Béla könyve szerencsés összetétele a tudománynak és az egyszerû nyelvnek.”,[Szakcsoport: Magyer kisebbség. Közegészségügy.],V. évf.1934,téli szám,(4. negyed),p. 130-131.
  • Helytartó

    PARÁDI Kálmán dr.

    A tüdõvész elleni küzdelem Romániában.„A tüdõvész következtében a föld kerekségén minden évben három millió ember hal meg, hazánkban pedig 50.000 ember.” Az elterjedés okai: az orvoshiány, a betegség késõi felismerése, maga a betegség „alattomos”, nehezen felismerhetõ volta. Fontos az ellene folytatott társadalmi küzdelem: felvilágosító munka, a gyermekek védelmezése, oltás, tüdõgondozók képzése és vidékre irányítása, a tüdõgondozó intézetek ellátása Röntgen készülékekkel.,[Szakcsoport: Közegészségügy. Szociális betegségek. Románia. Statisztika.],IX. évf.1938,3-4. szám,,p. 11-14.
  • Helytartó

    PARÁDI Kálmán dr.

    A magyar falu egészségügye.Cikk.A falu egészségi állapota annak gazdasági helyzetétõl függ. A világháború megismertette a parasztokkal az egészségügyi intézményeket, de frontról jövõ embertömeg behozta a falovakba a tuberkulózist és a vérbajt. Ezekhez a népbetegségekhez járul az alkoholizmus. Az idegbetegség gyakori a faluról városra betelepültek között. A magyar diákokra váró feladatok.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Közegészségügy. Falumunka.],I. évf.1930,6. szám,(június),p. 90-91.
  • Helytartó

    PARÁDI Kálmán dr.

    Fiatalok összetartása nélkül.Cikk.A kisebbségi lét mindennapos anyagi és szellemi veszteségekkel jár. Az együvé tartozás tudatosodása, az ebben rejlõ erõ a megoldás. Ennek tudatosítása a fiatalokra vár.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Nemzeti érzelmek. Csoporttudat.],I. évf.1930,6. szám,(június),p. 95-96.
  • Helytartó

    PARÁDI Kálmán dr.

    Kisgazdaság, vagy nagygazdaság?Válaszadás helyett a cikkíró két, a témára vonatkozó könyvet ismertet: Kerék Mihály: A telepítés félévszázada Magyarországon. Magyar Út kiadása, 1935; Ez kizárólag az ötven év óta folyamatban levõ németországi telepítésekkel foglalkozik. A másik, Matolcsy Mátyás alapvetõ fontosságú könyve: Agrárpolitikai feladatok Magyarországon. Soli Deo Gloria szövetség kiadása, 1934. A kisgazdaságok mellett voksol, mindkét elemzett könyv alapján.,[Szakcsoport: Agrárpolitika. Magyarország. Németország.],VII. évf.1936,tavaszi szám,(1. negyed),p. 15-19.
  • Helytartó

    PARÁDI Kálmán dr.

    A diáksegélyezés egy újabb lehetõsége.„A magyar egyetemi hallgatók száma nem csökkent, a segélyre szoruló diákok megszaporodtak, de a gazdasági nyomás által tönkrement magyar középosztály, mely eddig áldozatosan támogatta az új nemzedéket, képtelen továbbra is az eddigi arányban adózni a magyar jövõért, az ifjúságért. …Egy társadalmilag megszervezett hulladékpapír-gyûjtõ mozgalmat lehet beindítani.”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Gyakorlati szociális problémák. Diáksegélyezés.],IV. évf.1933,nyári szám,(2. negyed),p. 66-67.
  • Helytartó

    PARÁDI Kálmán dr.

    Ahogy Hitler a nemzeti szocializmust látja.„Az alábbi cikk a német nemzeti szocializmus általánosságában való rövid ismertetése, úgy ahogy Hitler Mein Kampf c. önéletrajzából azt össze lehetett állítani. … És nem tartalmaz más véleményt, mint pusztán a Hitlerét.” Ismertetés.,[Szakcsoport: Európa története. Németország. Nemzeti szocializmus. Hitler Adolf.],IV. évf.1933,õszi szám,(3. negyed),p. 82-85.
  • Helytartó

    PATAKY József

    Tanárok továbbképzése.Végzettek továbbképzése.”A szakfolyóiratokat ma olyan gonddal szerkesztik, hogy azokból bárki könnyen tájékozódhatik az egyes kérdéseket illetõleg és ami a legfontosabb, itt megkaphatja az újonnan megjelent könyveknek ismertetését is.” Ezeket kell egymás között megosztva megrendelni, majd kölcsönösen kicserélni, hiszen az elszegényedés miatt külföldi utazásra, könyvek vásárlására, nyári egyetemi elõadásokra nem lehet gondolni.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Továbbképzés.],VI. évf.1935,tavaszi szám,(1. negyed),p. 17-18.
  • Helytartó

    PÉTERFFY Jenõ

    Az erdélyi magyar ifjúság jövõje.Viták, hozzászólások.Három életbevágó problémát vet fel: pályaválasztás, elhelyezkedés, az egyetemi ifjúsági egyesület szükségessége.,[Szakcsoport: Magyar ifjúság. Fõiskolás fiatalok. Pályaválasztás. Elhelyezkedés.],I. évf.1930,2. szám,(február),p. 18-20.
  • Helytartó

    POGÁNY Albert

    Az Erdélyi Fiatalok Nagyenyeden.Hogyan fogadták az Erdélyi Fiatalokat?A lap szerkesztõi irodalmi est keretében mutatkoztak be az õsi diák-városban. Elõadást tartottak: Járai István, dr. Jancsó Elemér, Kováts József, Pogány Albert, Vita Zsigmond.,[Szakcsoport: Magyar ifjúság. Sajtóügy.],I. évf.1930,9-10. szám,(december),p. 156-157.
  • Helytartó

    PONGRÁCZ Kálmán dr.

    Reformmozgalom.„… a reformnemzedék mindenek elõtt önmagán és a saját életén hajtsa végre a revízió nehéz munkáját… a mozgalom élére a reformnemzedék elit csapatát kell állítani…”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Politikai és társadalmi reformok.],VI. évf.1935,téli szám,(4. negyed),p. 117-121.
  • Helytartó

    r. –

    Diákvilág.Fiatal magyarok.Hír.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok.],I. évf.1930,3. szám,(március),p. 44.
  • Helytartó

    RÁCZ József

    A Jóbarát.Cikk.A Jóbarát, a romániai kath. Ifjúság lapja. Célja: megérezni és kifejezni az ifjúság vágyait, szükségleteit, örömét, bánatát. Elve: el nem szakadni a történelmi múlttól. Fõszerkesztõ: dr. Rózsa József.,[Szakcsoport: Magyar ifjúság. Sajtóügy. Nemzeti érzelmek.],I. évf.1930,5. szám,(május),p. 75-76.
  • Helytartó

    RÁZMÁN Mór

    Az Unitárius Thelogiai Akadémia önképzõköre 1930/31.Egyesületi élet.Beszámoló.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Iskolán kívüli nevelés és oktatás.],II. évf.1931,4. szám,(május-június),p. 124.
  • Helytartó

    RÉCSEY Lajos dr.

    Erdélyi magyar okl. gazdász-ifjak elhelyezkedési lehetõségei.Múlt számunk visszhangja.”Nekünk kisebbségieknek a boldogulási lehetõségünk csak úgy van meg, ha egymást segítjük és magunk gondoskodunk arról, hogy ifjainknak munkalehetõsége legyen. A magyar birtokos osztálynak jól meg kell szívlelnie ezt a lehetõséget saját érdekében is, mert szakemberre bízza birtokának vezetését.”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetõségek.],V. évf.1934,téli szám,(4. negyed),p. 121-122.
  • Helytartó

    ROHONYI Vilmos

    Újra kísért Középeurópa…„… a keleteurópai viszonyok rendkívül komplikáltak. Itt a helyzet gyökeresen különbözik a nyugateurópai ipari államok válságától, de önmagán belül sem homogén. …Keleteurópa krízise mezõgazdasági jellegû termelési és értékesítési krízis,…” „Keleteurópa osztálystruktúrája és politikai bonyolultsága homogénizálódik.”,[Szakcsoport: Európa története. Kelet-Európa. Gazdaságpolitika.],III. évf.1932,3-4. szám,(március-április),p. 30-38.
  • Helytartó

    ROHONYI Vilmos

    Demeter János és Demeter Béla: Románia gazdasági válsága.Fiatalok munkája.A könyv közgazdasági adatismeretet és Románia határain túllátó tájékozottságot mutat.,[Szakcsoport: Gazdaságpolitika. Románia. Statisztika.],I. évf.1930,8. szám,(november),p. 140-141.
  • Helytartó

    ROHONYI Vilmos

    Az ifjúmunkásmentés kérdéséhez.Magyarországi és utód-államokbeli magyar társadalomban a süllyedõ középosztály új orientáció keresése mellett fellelhetõek az új szociális zajlás jelei is. A székely tanonc-ifjakat nem kiragadni kell a szociáldemokrata ifjúmunkásképzés befolyása alól, ahogyan azt a Székely Társaság ifjúsági szervezet elõadásán elhangzott, hanem a csehszlovákiai Sarlóhoz és a magyarországi Bartha Miklós Társasághoz hasonlóan, feladni a patriarchalis vezetõ középosztálykodást és beleolvadni a magyarság termelõ osztályainak érdekközösségébe.,[Szakcsoport: Magyar fiatalok. Világnézet. Munkásfiatalok.],II. évf.1931,1. szám,(január),p. 12-14.
  • Helytartó

    ROHONYI Vilmos

    Kataszteri mérnökök elhelyezkedhetnek; Textil-szakemberekre szükség van.Pályaválasztás, elhelyezkedés.Az új rovat álláslehetõségeket közöl.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetõségek.],V. évf.1934,tavaszi szám,(1. negyed),p. 32-33.
  • Helytartó

    RÓZSA T. Lajos

    A magyar „ifjú katolicizmus”.Új magyarság.”…. vannak ifjú és öreg katolikus rétegek. Nemcsak a testi kor szerint, nem is a dogmatikai meggyõzõdésben, a hit egysége vonalán, hanem a lendület foka szerint.”,[Szakcsoport: Keresztény egyházak. Katolicizmus.],VII. évf.1936,tavaszi szám,(1. negyed),p. 21-24.
  • Helytartó

    S.NAGY Béla

    Az Ifjúsági Keresztyén Egyesület az 1929/1930 évben.Egyesületi élet.Beszámoló. 306 tag.,[Szakcsoport: Magyar ifjúság. Ifjúsági egyesületek.],I. évf.1930,6. szám,(június),p. 102.
  • Helytartó

    SCHLOSSER Alfréd

    A szász fõiskolai ifjúság népi feladati a parasztsággal szemben. Németbõl ford.: Fogarasi G. Románia ifjúsága a falú felé fordul.„Fõiskolásaink parasztság iránti új állásfoglalásának szerény kezdetét jelzi a folyó nyárra tervezett szásztyúkosi (Segesvár mellett) munkatábor.”,[Szakcsoport: Szász kisebbség. Szász ifjúság. Falumunka.],III. évf.1932,5. szám,(június),p. 78-79.
  • Helytartó

    SCHMIDT Béla dr

    Hozzászólás „A fiatal erdélyi magyar orvosi nemzedék elhelyezkedésének kérdéséhez”.Múlt számunk visszhangja.”Szerintem az erdélyi fiatal magyar orvosnemzedék elhelyezkedésének kérdésében a legfontosabb és leglényegesebb szempont az, hogy tudatában és tudatában van: az elõtte álló sors osztályrészének szinte leküzdhetetlen akadályával. Ez azt jelenti, hogy állami állásra nem igen számíthat, akkor nincs számára más út nyitva, mint a magángyakorlat…”.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetõségek.],V. évf.1934,téli szám,(4. negyed),p. 111-112.
  • Helytartó

    SIMON Károly

    A cluji ref. kollégium tanulóinak társadalmi kérdése.„Szellemi életünk és kultúránk fennmaradása és fejlõdése jórészt iskoláink sorsától függ….Tanulóink számának csökkenése két okkal magyarázható.” Külsõ ok: a történelmi változás. „A másik, belsõ ok a szülõk felületes magatartásában keresendõ.” Részletes, táblázatokba foglalt kimutatás évekre, társadalmi osztályokra bontva.,[Szakcsoport: Magyar ifjúság. Nevelés és oktatás. Felekezeti iskolák. Statisztika.],IX. évf.1938,1. szám,(1. negyed),p. 10-13.
  • Helytartó

    SIMON Károly

    „A tartományok statisztikai arcképe. (I. Measnicov cikkének ismertetése. Sociologie Româneascã, an. III, Nr. 4-6).„Statisztikai képet nyújt Románia társadalmáról. Románia lakóinak száma 1938 január 1-én a „Buletinul Demografic” Nr.5. 1938. száma szerint 19,646.151.” A tartományok, nemzetiségi, foglalkozás stb. szerinti megoszlás az 1930 dec. 29.-i hivatalos számadatokat tükrözi. „Eszerint a Központi Statisztikai Intézet 1930 évi népszámlálás adatai alapján Romániában 1,425.500 magyar anyanyelvû és nemzetiségû lakóst talált, ami az összlakosság kb. 7,9 százalékát, tehát az 1930 évben majdnem 8 százalékát képezi, s így a számbelileg második helyen levõ német kisebbségnek is (4,1) majdnem kétszerese a magyarság. A bemutatott nagyszámú kimutatásból megállapítható véglegesen az, hogy általában a népszaporodás szempontjából az Ókirályságbeli megyék jóval felülmúlják a csatolt területekéit.”,[Szakcsoport: Román történelem. Statisztika. A népesség növekedése és csökkenése. A népesség megoszlása és összetétele.],IX. évf.1938,3-4. szám,,p. 15-19.
  • Helytartó

    SIMON Károly

    Péterfy Károly: Ízlés tudomány vagy esztétika. (Erdélyi Ritkaságok 2. szám.):Szemle.Dr. Jancsó Elemér fenti címen kiadványsorozatot indított „Erdély ritkaságok” címmel. Az elsõ száma, Az erdélyi magyar színészet hõskora. Nagy Lázár visszaemlékezései 1792-1821). A második: Péterfy Károly könyve. „Kevesen tudták, hogy Gregus Ágost elõtt a magyarságnak volt már magyar esztétikusa Péterfy Károly marosvásárhelyi kollégiumi tanár személyében…. Rendszere két, szervesen összefüggõ részbõl áll: az elméleti „tiszta esztétiká”-ból, amely a szép és felséges maghatározásait tárgyalja és az u. n. „alkalmazott esztétiká”-ból, azaz a szép gyakorlati megvalósulásának tárgyaiból.”,[Szakcsoport: Magyar tudomány. Erdély. Filozófia. Péterfy Károly.],XI. évf.1940,2. szám,,p. 15.
  • Helytartó

    SIMON Károly

    Magyar nevelés, magyar mûveltség. – Makkai Sándor új könyve. –Szemle.”Értékes munkát végzett azért, mert a legkomolyabb tudományos elméleteket használta fel alapul a magyar pedagógiában sajátos és újszerû rendszerének felépítésére. … Új magyar mûveltséget és nevelést akar nemzeti alapon, amely meg tud küzdeni a jövõ életkörülményeivel…. Ez a könyv a többségi magyarság részére íródott.”,[Szakcsoport: Magyar mûvelõdéspolitika. Nevelés és oktatás.],VIII. évf.1937,3. szám,(3. negyed),p. 24-25.
  • Helytartó

    SÜKÖSD Pál

    Miért kell minden fõiskolásnak összetartania?Fõiskolások problémái.”Jelenünk és jövõnk közös feladatai egyaránt az egész magyar fõiskolai hallgatóság anyagi és szellemi összetartását kívánják meg.” „…a legfõbb ok az összetartásra a magyar falú kérdése.”,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Fõiskolás fiatalok. Csoporttudat. Falumunka.],I. évf.1930,9-10. szám,(december),p. 153-154.
  • Helytartó

    SÜKÖSD Pál

    Az Unitárius Theologia Akadémiai Önképzõköre közelebbi gyûlésein…Egyesületi élet.Hír.,[Szakcsoport: Fõiskolás fiatalok. Iskolán kívüli nevelés és oktatás.],I. évf.1930,9-10. szám,(december),p. 168.
  • Helytartó

    Sysyphus

    Egy erdélyi város.„Marosvásárhely: székely fõváros. Legalább is ez a köztudatba átment elnevezés. Jó adag jó akarat kell hozzá, hogy elfogadható legyen.” Bemutatja a város szellemi, kulturális életét. Ír a vegyes házasságokról, ahol a gyerek minden esetben görögkeleti már.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Erdélyi magyar városok. Marosvásárhely. Vegyes házasságok.],V. évf.1934,nyári szám,(2. negyed),p. 52-56
  • Helytartó

    SZ. SZÁSZ István

    Pályázatunk mérlege.Az Erdélyi Fiatalok 1934-ben pályázatokat írt ki középiskolákból frissen kikerülõ fiatalok számára. Az eredmények alapján megállapítható, hogy az egész korosztálynak komoly pótolnivalója van.,[Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás.],VI. évf.1935,tavaszi szám,(1. negyed),p. 36-37.
  • Helytartó

    SZ. SZÁSZ István

    Az „Astra” falú-munkája”.Falu-munka.”Az agrár jellegû Románia pártjait és egyesületeit a falukérdés égetõ problémája foglalkoztatja. …A különbözõ politikai árnyalatú falú-munkáktól eltérõen politika mentes munkát Gusti professzoron kívül csak az Astra román kulturális egyesület végez, … mely a falú újjászervezésébe magát a fogékony falusi gazdát igyekszik belekapcsolni.”,[Szakcsoport: Román egyesületek. Román politikai pártok. Falumunka. Gusti Dimitrie.],VI. évf.1935,õszi szám,(3. negyed),p. 99-101.
  • Helytartó

    SZABÉDI László

    Új könyv Petõfirõl.Illyés Gyula „Új könyvének borítékjára ezeket írja: „Életem minden fordulóján velem volt, rajongtam érte, vitáztam vele, elfordultam tõle, hogy aztán ismét visszatérjek.” „Könyvem, – írja Illyés, – egyszerre életrajz, esztétikai tanulmány és néha-néha vallomás.” Könyvismertetés.,[Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Petõfi Sándor.],VIII. évf.1937,2. szám,,p. 7-8.