Népi Egység (1944–1948) annotált cikk-bibliográfia

Készítette: Beke György. Közlésre előkészítette: javította és a hiányokat pótolta Györgyjakab Izabella és Bárdi Nándor.

A Népi Egység helyszíni jelentése a Magyar Népi Szövetség temesvári országos nagygyűléséről. Groza Péter dr. bejelentette: Takács Lajos dr. országgyűlési képviselőt a nemzetiségi minisztérium élére nevezik ki. 1947. november 23., 265. sz., 1.

A százas intézőbizottság ülését Kurkó Gyárfás országos elnök nyitotta meg, majd Csákány Béla dr. főtitkár jelentést terjesztett elő a végzett munkáról. Szenkovics Sándor, az OSZT főtitkára hangoztatta, hogy a román–magyar barátság kérdésében nem szabad megelégedni a jelszavakkal, hanem „az együttélés tudatát be kell vinni a mindennapi életbe”. Kocsis Lajos Udvarhely megyei küldött sürgette a székelyföldi iparosítást. „A székelység köszönetét fejezte ki Czikó Nándor képviselőnek, a MNSz országos végrehajtóbizottsági tagjának azért az eredményes munkáért, amellyel a moldvai magyarság ügyét felkarolta.” További felszólalók: Izsák Domokos földműves képviselő, Tóth Lajos és Gábosi Tamás (Maros-Torda m.), Szűcs József (Bihar m.) Vajda András (Maros-Torda m.), Juhász János (Nagyküküllő), Csákányovszki Károly (Kolozsvár), Jakab János (Brassó), Kócz Zoltán (Szatmár m.), Szőcs Endre református és Rapp Károly evangélikus lelkész a papság nevében kért szót. A felszólalásokra Csákány Béla dr. válaszolt, majd Kurkó Gyárfás rekesztette be az ülést.
Másnap a temesvári Operaházban megkezdődött a Magyar Népi Szövetség harmadik kongresszusa. A termet román, szovjet, magyar, bolgár és jugoszláv zászlók díszítették. A díszelnökség és a tényleges elnökség megválasztása után, Kurkó Gyárfás mondott megnyitót, majd a tömegszervezetek üdvözletei következtek. (A Népi Egység egyetlen mondatot sem idéz Kurkó beszédéből.) Groza miniszterelnök bejelentette Takács Lajos dr. miniszteri kinevezését. A megnyitó ünnepség után „Balogh Edgár és Döry Erzsébet vezetésével minden egyes megyei szervezet egy-egy kiküldötte koszorút helyezett el a volt MADOSz temesvári hősi halált halt harcosainak: Szabó Árpádnak, Ocskó Teréznek és Fónagy Jánosnak a sírján.” (Hamarosan a sajtóhíradásokból is kiderült, hogy Takács Lajos dr. nem teljes jogú nemzetiségi miniszter lett, amilyen Vlădescu-Răcoasa volt, hanem csak államtitkár.)